Sivatagi területen vagy hideg éghajlaton az energiatakarékos készházak optimális tervezése és kivitelezése - az éghajlati és a földrajzi körülményeket alapul véve - a hideg és a meleg negatív hatásait kiküszöbölve - a kihívásoknak való maximális megfeleléssel, a megfelelő technológiák alkalmazásával és az előnyök kiaknázásával történik.
Könnyűszerkezetes házak a sivatagban
A sivatagban a víztakarékosság (víztakarékos készülékek, esővízgyűjtő rendszerek, vizes „funkciók”), a megfelelő szigetelés, szellőzés és a természetes légáramlás (keresztszellőzés) biztosítása kiemelten fontos, amit nagy belmagassággal, világos színek és fényvisszaverő felületek alkalmazásával, illetve jól megtervezett, vastag falba süllyesztett ablakokkal és egybefüggő, nyitott terekkel lehet elérni. Ajánlott csempe-, beton-, és kőpadlókat telepíteni, amelyek elnyelik, majd a hűvösebb órákban lassan adják le a hőt. A bőséges napfényt érdemes napelemekkel kiaknázni, árnyékolás céljából pedig jól elhelyezett pergolákat alkalmazni, illetve sok őshonos, nagyobb, szárazságtűrő növény ültetésével árnyékos, zöld kültéri területeket (pl. udvarok, terasz) kialakítani.
Kulcsrakész házak hideg éghajlaton
Hideg éghajlaton a fő hangsúly az erős, masszív alapszerkezeten, a vastag falakon, a megfelelő (teljes burkolaton és alapon) hő-, és csőszigetelésen és a korszerű, nagy hatékonyságú (padló)fűtésrendszeren, illetve a sötétség és a hideg - páramentesítéssel, a hőhidak megállításával, meredek hajlású tetővel (a hő ellen), továbbá erős, meleg színekkel és anyagokkal, fa textúrákkal, meghitt kályhával, stratégiailag jól tervezett - nyugatra vagy keletre néző, kondenzációálló ablakokkal, sok természetes fény beengedésével való ellensúlyozásán van.
Ha szeretné üzemeltetési költségeit fenntartható módon, korszerű technológiával mérsékelni – válasszon egyedi igények alapján készülő, energiahatékony Gerliczky könnyűszerkezetes házat!