Fűtéstechnika a készházban - nemcsak energiatakarékos, de napelemekkel kombinálva még költséghatékonyabb!
A készházak egyértelműen az egyik legmodernebb építési technológiát képviselik a piacon, és ez nem csupán a szerkezeti elemek elkészítésének módja, hanem az alkalmazott gépészeti megoldások miatt is lehetséges.
Hiszen az újítások mindig újabb és újabb innovációt inspirálnak, így azok, akik a készházak nyújtotta egyszerű, kényelmes építkezést választják, sok esetben a legmodernebb technikával szeretnék felszerelni otthonukat. Nincs ez másként a fűtéstechnika terén sem.
De mi is az a hőszivattyú?
A hőszivattyús technológiát sok esetben szokás a hűtőszekrények működéséhez hasonlítani. A frizsiderek úgy teremtenek állandóan hideg hőmérsékletet belsejükben még a legnagyobb nyári melegek közepette is, hogy a nyomáskülönbséget kihasználva elvonják a hőt az alacsonyabb hőmérsékletű belső terükből, és azt kijuttatja a rendszeréből. A hőszivattyúk hasonló módon képesek kivonni a hőt az alacsonyabb hőmérsékletű környezetből, és felmelegíteni a lakás belsejét, vagy nyáron a klímákhoz hasonlóan lehűteni a lakást. A hőszivattyúk a légkondicionáló berendezésekkel ellentétben ugyanakkor nem levegőt juttatnak a lakótérbe, hanem a fűtéscsövekben áramló vizet fűti vagy hűti.
Különböző hőszivattyúk fajták szerint
Attól függően, hogy milyen hőszivattyúról beszélünk, a környezet levegőjéből, a talajvízből vagy éppen a talajból is lehetséges egy készház fűtéséhez elegendő hőt kinyerni.
- Levegő-víz hőszivattyú: a legelterjedtebb hőszivattyú fajta, amely a környező levegő hőjét vonja el, felmelegítve a fűtőtestekben keringő vizet. Az a típus egy külső és egy belső egységből áll, és nem igényel semmilyen különleges földrajzi tulajdonságot.
- Víz-víz hőszivattyú: nagy hatékonyságú, kis üzemeltetési költséggel, ugyanakkor nagyobb beruházási ráfordítást igénylő rendszer, amely a talajvíz hőjét hasznosítja. A telepítéséhez olyan terület szükséges, ahol van elegendő talajvíz.
- Talajhő-víz hőszivattyú: getermikus energiát használó megoldás, ami nagyobb mélységbe telepített szondákon keresztül hasznosítja a föld belső hőjét. Ez számít a legköltségesebb megoldásnak, így a legtöbb esetben csak nagyobb ingatlanok esetében éri meg az anyagi ráfordítást.
Megújuló energiaforrásokkal a zöldebb jövőért
Legyen szó bármilyen elhelyezkedésű vagy bármekkora méretű könnyűszerkezetes készházakról, minden helyzetben könnyen biztosítható a ház adottságaihoz illő hőszivattyús fűtés. A hőszivattyúk használatával teljes mértékben kiváltható a gázhasználat, így A+ vagy A++ besorolású rendszer is kialakítható, ráadásul napelemekkel kombinálva a rendszer akár 100%-ban önfenntartóvá is tehető.