Amikor építkezésre kerül a sor, és az ember a készházak kínálta lehetőségeket veszi számba, minden esetben nagy hangsúly kerül az épület hőtároló képességeire, így a tetőfedéssel kapcsolatos kérdésekre is.
Lássuk, mire érdemes odafigyelni a készházak tetőfedésével kapcsolatban, és milyen lehetőségekre számíthatnak a megrendelők!
Mire fontos odafigyelni a készházak tetőfedésénél?
Akárcsak a hagyományos építésű téglaházak esetében, készházak építésekor is az épület energiahatékonysága az elsődleges szempont. Azonban a készházakkal kapcsolatban még mindig sok tévhit él a köztudatban, így sokan azt gondolják, hogy a könnyűszerkezetes készházak hőtárolási képességei alulmaradnak a hagyományos épületek kínálta megoldásoktól.
Valójában elmondható, hogy a készházak nem csak a falszerkezet és az ablakok szigetelése, de a tetőszerkezet szigetelése szempontjából sem marad el más építési technológiáktól, így a megfelelő megoldás kiválasztásával egyszerre biztosítható a maximális komort és az energiahatékonyság.
A hővédelem szempontjából egyszerre kell megoldani, hogy a téli hidegekben minél lassabban távozzon levegő a felmelegített belső terekből, illetve a nyári melegekben ugyanilyen védelmet tudjunk nyújtani a kánikula ellen. Éppen ezért fontos, hogy a tetőszerkezetbe magas párazáró értékkel rendelkező fóliát építsünk, segítve a pára elvezetését.
Tetőformák, tetőanyagok készházak esetében
A készházak tetőszerkezete minden esetben fából készül, így a tető stílusának csupán a képzelet szabhat határt. Legyen szó modern vagy klasszikus formákról, elegáns vagy extravagáns kialakítású tetőkről, a tetőszerkezet minősége bármely stílusú kialakítás esetén megfelel a legmodernebb elvárásoknak.
Melyek a legnépszerűbb tetőtípusok:
- Sátortető: tetőcsúccsal rendelkező klasszikus hatású tetőtípus, amely négy-öt háromszög alakú tetősíkból áll.
- Nyeregtető: két tetősík összeillesztéséből álló hagyományos tetőtípus, amely lehetővé teszi, hogy az épület két végét oromfal zárja.
- Félnyeregtető: a nyeregtető modernebb hatású változata, amelyet a gerincvonal mentén megfelezünk, így biztosítva eltérő dőlésszöget a két tetősíkon.
- Lapostető: a legmodernebb, legletisztultabb megoldás, amely egy vízszintes, alacsony dőlésszögű tetősíkból áll.
Stílustól függően bármely tetőtípus esetén alkalmazhatók a piacon elérhető népszerű, klasszikus és modern tetőfedési megoldások. Éppen ezért legyen szó hagyományos kerámia cserepekről, beton cserepekről vagy éppen cserepeslemezekről, az egyes típusok akár napelemes rendszer telepítése esetén is biztonságosan kivitelezhetők.
Vegyük figyelembe a helyi építési szabályzatot!
Legyen szó készházak építéséről vagy hagyományos építkezésekről, még a tervezés megkezdése előtt fontos megismerni a helyi építési szabályzatot (HÉSZ) és a településképi rendelet előírásait. Mindemellett ajánlott közvetlenül a helyi főépítésszel is egyeztetni, és pontosan megismerni, hogy mik az adott telekhez tartozó településképi előírások. A helyi szabályozás kitérhet az alkalmazható tető típusára, a tetőszögre, valamint a cserép színére is. Az előzetes egyeztetésekkel így rengeteg energia spórolható meg a készház tervezés során, és könnyen behatárolható, hogy milyen lakóház építhető az adott kritériumokon belül.