A Gerliczky könnyűszerkezetes készházak egyik legfőbb célja, hogy energiatakarékos, így környezetkímélő módon biztosítsák a komfortos életet.
A komfortos élethez természetesen az otthonunk kellemes, évszaknak megfelelő hőfoka is hozzátartozik: hidegben nem szeretnénk fázni, a hőségben pedig nem szeretnénk tikkadni. Hogyan érhetjük ezt el a lehető legkedvezőbb költséggel, és persze úgy, hogy minimálisra szorítjuk a környezetre rótt terheket? Blogcikkünkben bemutatjuk a hőség elleni védekezés optimális módszereit.
A professzionális technológiáktól a jól bevált szokásokig
A környezettudatosság jegyében tervezett, gyártott és kivitelezett energiatakarékos házak kiváló minőségű és hatásfokú hőszigeteléssel, modern, jól záródó ablakokkal és ajtókkal, energiatakarékos fűtési és hűtési megoldásokkal rendelkeznek. Lássuk most aktuálisan a hűtési rendszereket! Esetükben az elsődleges szempont, hogy a működtetésük megújuló energiaforrással történjen. Választhatunk klímaberendezést vagy felülethűtést – ha napelemmel termelt energiával működik, akkor igazán környezettudatosak vagyunk, és hosszú távon a pénztárcánkat is lényegesen jobban kíméli, mintha hálózatról üzemeltetnénk.
Ha pedig igazán környezettudatosak szeretnénk lenni, akkor mindenképp alkalmazzuk azokat a remek módszereket, amelyek szinte semmibe sem kerülnek:
- Estétől hajnalig tartsuk nyitva az ablakokat, hogy az éjszakai hűvös levegő alaposan átjárja az otthonunkat.
- Napközben sötétítsük be az ablakokat, redőnnyel, black out függönnyel, reluxával.
- Bár ez nem rapid megoldás, hanem a tudatos stratégia része, de gondoljunk a kertre, a növényzetre is. A készház körüli sűrű zöld, a fák lombja áldásos hatással bírnak a melegben, és megfelelő árnyékot nyújthatnak a háznak is.
- Ha a hőség nem elviselhetetlen, csak átlagos nyári meleg van, egy szimpla ventilátor is csodát művelhet.
- Csak az igazán szükséges elektromos berendezések legyenek bekapcsolva, hogy ne termeljünk feleslegesen hőt (és ne fogyasszanak feleslegesen áramot).